Kobieta gotowa, by ją „ujeżdżać”

Ostatnio byłam na spotkaniu z fotografem, Szymonem Brodziakiem. Nie interesuję się aż tak bardzo fotografią, ale podczas panelu dyskusyjnego jedno nazwisko szczególnie utkwiło mi w pamięci. Szymon Brodziak opowiadał o swojej fascynacji pracami Helmuta Newtona, który głównie znany był ze swojej fotografii w dziedzinie mody. I dlatego właśnie musiałam trochę poszperać i dowiedzieć się więcej na temat tej persony.

Helmut Newton, fotograf mody, zasłynął przede wszystkim z kobiecych aktów, gdzie płeć piękna prezentowana była jako silna, niezależna i pewna siebie. Większość jego fotografii była czarno- biała, a to dlatego, że cierpiał na daltonizm. Jednak właśnie przez to jego zdjęcia są bardziej sugestywne i mają w sobie więcej artyzmu. Nazwany został mistrzem perwersji, o czym możecie się przekonać oglądając jego prace. Współcześnie jednym z najlepiej sprzedawanych „towarów” jest właśnie nagość. Wystarczy wejść na Instagram i zobaczyć, które zdjęcia mają najwięcej polubień.

Helmut Newton dorastał wraz z „Vogue” czy „Harper’s Bazaar”, ale to właśnie te magazyny uczyły się od niego, czym jest moda, a on rozpędzał się i wciąż przekraczał kolejne granice. Porno Chic, tak fachowo nazywa się styl fotografii i mody odwołujący się do skojarzeń erotycznych czy seksualnych. Niemiecko- australijski fotograf potrafił dostrzec erotyczne skojarzenia, tam gdzie nikt inny tego nie widział. Być może na tym polegał jego fenomen. Ciekawa historia wiąże się z jego pracą dla butiku Hermes, który proponował m.in.  luksusowe akcesoria do jazdy konnej, których ceny były niezwykle wysokie. Helmut Newton i w tym przypadku odwołał się do swojej seksualnej fantazji i postanowił wykorzystać słowo „ujeżdżać”, które pełne jest przecież podtekstów. Prezes Hermes po obejrzeniu kilku zdjęć „Vogue” był lekko zniesmaczony, ale gdy zobaczył wyniki sprzedaży jego poglądy lekko się zmieniły. Sesja wyraźnie krzyczała: „kobieta gotowa by ją ujeżdżać!”. Panie zaczęły wówczas ubierać bryczesy nie tylko na konne przejażdżki, ale również jako strój codzienny.

W dorobku kontrowersyjnego fotografa znajdziemy wiele skandalizujących zdjęć. Jego podejście do świata można zobaczyć w muzeum fotografii w Berlinie, zwanym muzeum Helmuta Netwona. Nie miałam jeszcze okazji tam być, ale mam nadzieję, że odwiedzę kiedyś to miejsce.

Fotografie Newtona to świat luksusu, pieniędzy i pięknych przedmiotów. A gdzie uczucia i emocje? Idealny świat, ale jednak bardzo próżny. Być może w ten nieoczywisty sposób Helmut Newton trochę szydzi ze świata mody czy całej śmietanki towarzyskiej? Widać wyraźnie, że w swych pracach przerysowywał luksusowy styl życia, a tym samym udowadniał, że nie ma tu miejsca na moralność czy zasady. Konsekwentnie łamał tabu i dzięki temu stał się jednym z najbardziej znanych i cenionych fotografów XX wieku.